Aktualności

Szkoła życia


Przyjechałem do Mołdawii w mnomencie rozpadu ZSSR .Te historyczne wydarzenia, które dokonały się na moich oczach, choć miały wiele pozytywów, jednak doprowadziły do wielkiej biedy. Byłem świadkiem wojny domowej, której skutki miejscowa ludność odczuwa do dnia dzisiejszego.

Kiedy rozpocząłem w 1990 r. pracę w Słobodzie- Raszków w naszym sąsiedztwie znajdował się Państwowy Dom Dziecka dla sierot i dzieci pozostających bez opieki rodziców. Od samego początku nawiązałem kontakty z dyrekcją i zaczęliśmy katechizację tych dzieci, a po roku czasu wszystkie dzieci zostały ochrzczone. Na początku wspomniałem, że kraj znalazł się w wielkim kryzysie gospodarczym. Przez dwa lata parafia praktycznie karmiła i ubierała sieroty z Domu Dziecka. Niestety po dwóch latach władze zlikwidowały Dom Dziecka, a sieroty zostały rozwiezione do innych placówek tego typu. Po upływie trzech lat odnalazłem część tych dzieci i tak zaczęła się nasza współpraca z sierocińcem w Popienkach. Za zgodą dyrekcji Domu Dziecka na soboty i niedziele zabieram do siebie kilkoro z nich, a na ferie i wakacje goszczę w naszej parafii 27 dzieci.

Zauważyłem, że dzieci te nie są przygotowane do normalnego, codziennego życia, np. nie wiedzą ile cukru należy wsypać do herbaty, jak wygląda surowe jajko itp. Przygotowaliśmy, więc program, który nazwałem „ Szkoła życia” Pracujemy wspólnie ucząc ich podstawowych zajęć gospodarczych. Wykonujemy prace w ogrodzie, kuchni i pralni. Wspólnie robimy zakupy, aby dzieci nauczyły się jak należy efektywnie gospodarować pieniędzmi. Wiele uwagi poświęcamy ich duchowemu rozwojowi. Jest to praca nie łatwa, gdyż dzieci te są zranione duchowo, nieufne i zakryte w sobie.

Z grupy 27 wychowanków mamy już 9 studentów uniwersytetu. I tu pojawiają się nowe trudności. Państwo zapewnia im akademik i minimalne stypendium. Po podliczeniu stwierdziliśmy, że stypendium wystarcza na kupienie 400 gram chleba każdego dnia miesiąca. Aby moi studenci nie głodowali, zmuszeni jesteśmy wspomagać ich materialnie, zapewniając im podstawowe produkty żywnościowe, pomagamy w zdobyciu artykułów piśmiennych, jak również w zakupie ubrania.

Wdzięczni jesteśmy tym wszystkim ludziom, którzy pomagają najbiedniejszym w tym sierotom pozbawionym rodziców i miłości.

Ks. Henryk Soroka SCJ

Maj 2008


Pierwsza rocznica powstania "Pietruszki"


Dom, który powstał z myślą o dzieciach potrzebujących pomocy obchodził swój mały jubileusz. Mija zaledwie rok od momentu, kiedy rozpoczęto profesjonalną opiekę nad grupą dzieci, które znalazły się w bardzo trudnej sytuacji życiowej. Rozbite małżeństwa, alkoholizm, brak pracy, długi finansowe rodziny to problemy z jakimi spotykamy się w naszej pracy socjalno-społecznej. Dla wielu przebywających w „Pietruszce” dzieci, a szczególnie sierot to miejsce gdzie mogą otrzymać niezbędną, a w wielu przypadkach jedyną pomoc.

Maj 2008


Boże Narodzenie


Drodzy Dobroczyńcy i Przyjaciele!

Minął czas radosnego adwentowego oczekiwania i gotowości na przyjście Bożego Syna. Nowo narodzony Jezus jest wśród nas, pokochajmy Go całym naszym sercem. Niech przyjście Pana umocni w nas wiarę, nadzieję i miłość.
Ten cudowny i pełen nadziei czas Świąt Bożego Narodzenia niech przyniesie wiele szczęścia i radości.

Styczeń 2008


Poświęcenie Kaplicy w Tiraspolu


Dzień, 23 grudnia 2007 roku, był szczególnym dniem, w życiu wspólnoty parafialnej z Tiraspola - Pridniestrowia. Na ten dzień czekali od wielu lat wierni z parafii pw. Świętej Trójcy. Na placu budowy gdzie wznoszony jest kościół, została uroczyście poświęcona kaplica dla wiernych. Uroczystego poświęcenia kaplicy, która mieści się w domu parafialnym, dokonał ks. biskup Anton Coşa, ordynariusza diec. Kiszyniowskiej. Do tej pory katolicy spotykali się w niewielkim domu. To nowe miejsce do wspólnej modlitwy jest kolejnym krokiem w rozwoju parafii.

Więcej »»

Grudzień 2007


Rekolekcje zakonne


25-30 listopada 2007 r. odbyły się w Rybnicy rekolekcje dla księży i braci pracujących w Mołdawii. Rekolekcje poprowadził ks. Józef Gaweł SCJ z Tarnowa.
Rekolekcje to czas na spotkanie z Jezusem. W ciszy pragniemy doświadczyć miłości Boga i na niej budować swoje życie. Czas ćwiczeń duchownych jest okazja do poznania siebie i odczytania właściwych odniesień do Pana Boga.

Listopad 2007


Święcenia kapłańskie dk. Włodzimierza Biełokonnego SCJ


W dniu 25 listopada br. w Raszkowie w Mołdawii, w kościele parafialnym p.w. św. Kajetana miała miejsce uroczystość świeceń kapłańskich dk. Włodzimierza Biełokonnego SCJ , pochodzącego z tej właśnie parafii. Święcenia otrzymał z rąk biskupa Antona Coşa, ordynariusza diec. Kiszyniowskiej.

Więcej »»

Listopad 2007


Misja nad Dniestrem


Pridniestrowska Mołdawska Republika (Naddniestrze) to niewielkie państwo, które powstało w wyniku rozpadu ZSRR. W 1990 roku ogłosiło swoją niezależność i odłączyło się od Mołdawii. Parafie, w których pracują księża i bracia ze Zgromadzenia Księży Sercanów, znajdują się na wschodnim brzegu Dniestru i tworzą dekanat pridniestrowski.

Więcej »»

Wrzesień 2007


15 czerwca Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Święto Zgromadzenia Księży Sercanów.


Dziękujemy Bożemu Sercu za dar otrzymanego powołania i prosimy, abyśmy stawali się Jego przyjaciółmi - ludźmi zapatrzonymi w otwarte na krzyżu Serce Boga.

Fragment listu ks. Prowincjała Tadeusza Michałka SCJ
Czytaj całość

W cieniu tej tajemnicy miłości narodziliśmy się my chrześcijanie, jako synowie i córki Ducha Świętego; narodziliśmy się jako sercanie, jako wspólnota wewnątrz wielkiej rodziny, jaką jest Kościół.

Fragment listu o. Generała José Ornelasa Carvalho SCJ
Czytaj całość

Czerwiec 2007


Wizytacja o. Generała w Dystrykcie MUK


26 maja 2007 r. o. Generał Jose Ornelas Carvalho rozpoczął wizytację kanoniczną w Dystrykcie mołdawsko-ukraińskim (MUK), która zakończyła się w dniu 1 czerwca br.. W czasie trwającej wizytacji o. Generał odwiedził placówki pracy polskich Sercanów i zapoznał się z bieżącą sytuacją poszczególnych wspólnot i parafii. Na zakończenie wizyty podkreślił znaczenie, jakie wniosła obecność Księży Sercanów w odrodzenie Kościoła na Wschodzie.

Więcej »»

Czerwiec 2007


10.lecie pracy Księży Sercanów na Ukrainie


22 kwietnia 2007 r. uroczystą Mszą św. odprawioną o godz. 10.00 w ukraińskiej parafii w Romanowie, rozpoczęły się obchody 10.lecia posługi duszpasterskiej Księży ze Zgromadzenia Najśw. Serca Jezusowego na Ukrainie.

Więcej »»

Kwiecień 2007


Wielkanoc 2007


CHRYSTUS ZMARTWYCHWSTAŁ!

Niech światło Chrystusa chwalebnie zmartwychwstałego rozproszy ciemności naszych serc i umysłów.

Z okazji Świąt Wielkanocnych składamy Wszystkim serdeczne życzenia. Niech Chrystus Zmartwychwstały błogosławi, prowadzi i udziela swoich darów.

Wesołego Alleluja!


Wielkanoc 2007


Sercański dzień modlitw o powołania


14-Marca rocznica urodzin Sługi Bożego Jana Leona Dehona.

W parafii pw. Św. Kajetana w Raszkowie odbyło się spotanie formacyjne księży, braci zakonnych i alumnów pracujących w Mołdawii.

Dzień urodzin Założyciele był okazją do modliwty w intencji nowych powołań do naszego Zgromadzenia. Stał sie rownież dniem by jeszcze raz przyjrzeć się naszemu własnemu powołaniu (Foto).


Marzec 2007


Rekolekcje 30-05-2007 do 3-06-2007


"Jezus kocha i czeka na Ciebie"
Rekolekcje poprowadzi ojciec James Manjackal - charyzmatyk z Indii.
Odbędą się one w parafii Rzymsko-Katolickiej pw. Świętego Józefa w Rybnicy (Mołdawia) w dniach od 30-05-2007 do 3-06-2007

Więcej informacji o życiu i działalności o. Jamesa można znaleźć na stronie www.jmanjackal.net

Marzec 2007


Boże Narodzenie 2006 r.


Drodzy Przyjaciele!
Życzymy, aby Święta Bożego Narodzenia były błogosławionym czasem. Życzymy obfitych łask i błogosławieństwa od Dzieciątka Jezus i Jego Niepokalanej Matki. Niech Chrystus będzie Towarzyszem Waszych ludzkich dróg. Błogosławionych Świąt.

Księża Sercanie.

Grudzień 2006


Podziękowanie


Drodzy Przyjaciele!
Składamy wszyskim głębokie i szczere podziękowanie za wszystkie gesty życzliwości. Dziękujemy bardzo za konkretną pomoc i oznaki sympatii. Jesteśmy wdzięczni za modlitwę i pamięć w intencjach prowadzonych dzieł apostolskich oraz naszego zaangażowania społecznego w Mołdawii.

NIECH BOŻE SERCE WSZYSTKICH WAS BŁOGOSŁAWI

Grudzień 2006


Rekolekcje wspólnoty dystryktu MUK


W dniach od 13-18 listopada 2006 r. odbyły się rekolekcje roczne dla współbraci pracujących w Mołdawii. Zaproszenie do wygłoszenia rekolekcji przyjął ks. Józef Lach SCJ z Lublina, który już po raz trzeci gościł w Mołdawii. Tematem tegorocznych ćwiczeń duchowych, był rozważania o Duchu Świętym. Zakończono w ten sposób cykl rozpoczętej serii o tematyce Bóg Ojciec Syn Boży Duch Święty. Miejscem wspólnej modlitwy była parafia pw. św. Józefa w Rybnicy, gdzie pracują Księża Sercanie. Więcej »»

Listopad 2006


Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!


Szanowni Państwo!
Witamy bardzo serdecznie na naszej stronie internetowej, poświęconej obecności Księży Sercanów w Mołdawii i na Ukrainie.
Zachęcamy do poświęcenia kilku chwil, aby zapoznać się z naszą pracą apostolską i prowadzonymi przez nas dziełami społecznymi.
Niech tych kilka informacji będzie inspiracją do zadumy, refleksji, a może stanie się początkiem modlitwy w intencjach Kościoła na Wschodzie.
Wszystkich odwiedzających bardzo serdecznie pozdrawiamy i życzymy wszystkiego dobrego. Niech Boże Serce błogosławi i udziela swoich darów.

SZCZĘŚĆ BOŻE!

Październik 2006


 


© SCJ - MUK