Bendery - dzieła społeczne

Kuchnia-stołówka dla dzieci

Wiele rodzin boryka się z problemem braku środków do życia. Stołówka została stworzona dla najbiedniejszych. To właśnie dzieci z takich rodzin, przychodząc na stołówkę, otrzymują ciepły posiłek. Taką formą pomocy objętych jest 60 dzieci.


Budowa domu parafialnego


Punkt socjalno-medyczny

Potrzeby ludzi chorych i samotnych, których sytuacja materialna w wielu przypadkach jest dramatyczna, skłoniły do podjęcia konkretnych kroków w celu niesienia pomocy socjalno-medycznej. Zakupiono dom, który został przystosowany do udzielania pomocy socjalnej. Pracownicy Caritas w profesjonalny sposób niosą pomoc medyczną głównie osobom obłożnie chorym.

Odwiedziny chorych w domu a jest ich 30 osób, są okazją do poznania problemów, z jakimi pragną się podzielić osoby starsze i samotne.


BATIK - warsztaty rysowania i malowania - GALERIA PRAC

Na prowadzonych zajęciach młodzież i dzieci, pod opieką pedagoga, uczą się techniki malowania na płótnie - BATIK.

Na warsztaty uczęszcza 14 osób, wspólne zainteresowanie malowaniem i rozmowy z wychowawcami to owocnie spędzony czas. Młodzi ludzie chętnie przychodzą, poświęcając swój czas na rozwijanie talentów. Dla wielu dzieci zagubionych w swoim środowisku, z licznymi problemami w rodzinach to jeden z niewielu momentów radosnego patrzenia w przyszłość.

Podczas wielu wystaw i spotkań artystycznych wystawiane prace zachwycały swoją oryginalnością i artystycznym wykonaniem.

Dzięki pomocy i współpracy z Caritas Moldova projekt działa już 4 lata, prowadzone dzieło to konkretna pomoc dla dzieci i młodzieży.


Zajęcia szycia i wyszywania

Organizowane na terenie parafii warsztaty szycia, w których uczestniczy 10 osób, to kolejne z prowadzonych dzieł. Przy współpracy Caritas Moldova już od 4 lat pod okiem opiekuna dziewczęta uczą się wyszywania, projektowania i szycia. Zainteresowanie zajęciami jest ogromne, możliwość nauki, a potem szycie odzieży dla własnych potrzeb staje się wielkim wyzwaniem. Na zajęcia wyszywania uczęszcza 12 dzieci. Spotkania odbywają się w budynku domu dziecka w Benderach.

 


© SCJ - MUK